Vyjádření prezidenta SUT k profesionalizaci tance

Vážené kolegyně, vážení kolegové, členové Svazu učitelů tance,

 

Patrně každý z vás zaznamenal v poslední době zvýšenou aktivitu okolo diskutabilní profesionalizace amatérských tanečníků. Situace nejen v České republice je poslední rok velmi nepříznivá v mnoha oblastech života, ať už se jedná o podnikání, školství, sport či volnočasové aktivity. Národ je rozpolcen ve vnímání vládních nařízení a pro všechny občany je čas restrikcí střídajících částečná uvolnění velmi dlouhý. Pro mnohé z Vás je Vaše práce i životním posláním či koníčkem a již rok se nemůžete aktivně setkávat se svými studenty, frekventanty kurzů či sportovci ve Vašich tanečních klubech či školách.

Přístupy jednotlivců k řešení situace se liší na celé škále barevnosti od bílé po černou, každý se snaží, seč může zachovat své studenty aktivní, sportovce alespoň v udržovací kondiční formě, volnočasové aktivity, ale i tréninky se přesunuly do online prostředí. Pochybení jednotlivců se dá individuálně vysvětlit a zodpovědnost leží jen a výhradně na nich samotných. Tuto cestu si ale nemůže zvolit svaz, který má zodpovědnost za svá stanoviska a má být pro své členy příkladem a poradcem v situacích neznámých či nepřehledných. To nás vede k vymezení se proti účelové tzv. semi-profesionalizaci sportovců zejména dětí či párů v nižších výkonnostních kategoriích.

V odpověď na Vaše individuální dotazy důrazně doporučujeme zdržet se aktivit směřujících k profesionalizaci amatérských tanečníků s poukázáním na to, že by se velmi pravděpodobně jednalo o protiprávní jednání navíc v průběhu nouzového stavu. Stanoviska MZČR, ombudsmana ČOV a zprávy z Hlavní hygienické stanice popírají postoj, který propaguje vedení ČSTS.

Pomineme-li morální aspekt celé věci, je naší povinností upozornit i na možné dopady spojené s nárokem na čerpání kompenzací či dotací. Situace je velmi nejasná a ministerstvo zdravotnictví na pokyn ministra zdravotnictví doc. MUDr. Jana Blatného Ph.D. momentálně zpracovává metodiku postupu a odmítnutí této účelové profesionalizace a jasně odmítá stanovisko ČUS, o něž se opírá vedení ČSTS.

Svaz učitelů tance zaštiťuje rozličné aktivity spojené s tancem a je si vědom toho, že všichni, ať se jedná o 8000 juniorů a dětí, které tančí na Festivalu tanečního mládí, 40 000 mladých slečen a pánů, kteří projdou tradičními tanečními kurzy, stejně jako amatérští sportovci pravidelně se připravující na sérii soutěží ať už národních nebo mezinárodních, se těší na to, až se zase budou moci bezstarostně setkávat na tanečním parketu a věnovat se tomu, co jim přináší radost. Nicméně v této době je naší povinností myslet na Vás, naše členy plošně a nedělat výjimky než ty, které jednoznačně vyplývají ze zákona. Je důležité semknout se a společně přečkat toto těžké období a nedělit se na jednu či druhou stranu barikády. Věříme, že všichni máte celé situace dost a tak se snažíme připravovat podpůrné programy pro Vás a Vaše členy alespoň online. Rozvíjíme nové oblasti tance sdružené pod náš svaz, aby byly připravené na nový restart tanečního sportu.

V nejbližší době pro Vás a Vaše svěřence plánujeme online soutěž spojenou s prvním online plesem tanečních mistrů a to v souvislosti s oslavou mezinárodního Dne tance. Vedle pravidelných online seminářů pořádaných pobočným spolkem Czech Pro Am Dance Union přinášíme i jednotlivé semináře orientující se na rozličná témata. Jedná se například o již zveřejněný seminář s psycholožkou „Jak se vypořádat se soutěžním stresem?“, který měl skvělý ohlas, nebo připravované videonávody např. „Jak si vybrat správnou taneční obuv?“ 

V „Uzavřené skupině SUT“ na Facebooku (jen pro členy), vám chceme nabídnout maximální prostor pro vaše dotazy a také místo, kde najdete interní a podrobné informace o jednotlivých plánovaných projektech. Ať to bude ples, Mezinárodní den tance nebo projekt Trenéři do škol nebo zde otevřeme prostor k diskuzi na právě probíhající situaci profesionalizaci tanečníků. Rádi bychom pro vás také připravili seminář s psycholožku na témata, která vás třeba teď trápí. A že jich není málo, je nám jasné. Pokud v této skupině ještě nejste, je to pravděpodobně, že jste nepřijali zprávu od Lenky Peške (r.Dohnalové) na Messengeru a ona vás tak nemohla do skupiny přidat. 

Nepřestávejte tančit ať už online nebo doufejme v brzké době zase zpět na parketu. Pokud máte konkrétní otázky, jak řešit konkrétní situace, neváhejte se na nás obracet, jsme tu pro Vás.

Jiří Plamínek

Prezident Svazu učitelů tance ČR