Rozhovor s Vítězslavem Rázkem a Kristýnou Mückovou

Vítězslav Rázek a Kristýna Mücková jsou profesionální tanečníci a showmani, kteří baví svým tanečním uměním obecenstvo již 14 let. A dosahují skvělých výsledků nejen v Čechách ale i v zahraničí. Měli jsme možnost jejich jedinečnou show vidět na Plese Taneční mistři online a byla opravdu skvělá.

  1. Co vás přivedlo k tanci?

K: K tanci mě namotivovaly taneční kurzy. Absolvovala jsem na střední škole základky a pokračovačky. Ačkoliv jsem se před tím věnovala baletu, společenský tanec mě naprosto fascinoval. Hned po jejich skončení jsem si našla taneční klub, shodou okolností tam byl i volný začínající partner mé výšky a bylo.

V: K tanci mě přivedla souhra okolností, kdy na gymnáziu, kde jsem studoval, byl toho roku ročník maturantů, které nikdo nedokázal přemluvit k tomu, aby si připravili předtančení. Paní ředitelka rozhodla, že předtančení sestaví z primánů a pozvala k tomu nám všem dobře známou Vladislavu Kleinbergovou. Ta, ve spojení s trenérkou Jitkou Zelenkovou a naši třídní učitelkou dokázaly nadchnout celou naši třídu a z 30 spolužáků jich tančilo v jednu dobu 20. Podařilo se nadchnout i paralelní třídu a tak se taneční soustředění proměnila v krásné třídní výlety.

  1. co vás na tanci nejvíc baví

K: Nejvíce na tanci mě baví, jak dvě těla musí být synchronizovaná v akcích a musí kooperovat spolu. To, že jeden vede a druhý následuje, taková akce a reakce. Moc mě baví improvizace a hraní si s muzikou při tanci. A hlavně to, že i když máme všichni dané choreografie, nikdy je stejně zatančit nemusíme. A to je to krásné. Také mě baví detaily, to že bez malých detailů neposkládáte velkou věc.

V: Maximálně mě naplňuje pocit, který mám vždy při souznění mého pohybu s hudbou a mojí taneční partnerkou Kristýnou. Baví mě ty momenty, kdy se člověk vznáší v krásné melodii a pohybu zároveň. Beru to jako odměnu za 20 let dřiny na každodenních trénincích, že právě tento pocit, který dříve byl opravdu jen za odměnu a občas, se nyní dostavuje skoro na každém našem tréninku. Jak říkal jeden náš trenér „tanec je svým způsobem řemeslo, které se člověk nejdříve musí naučit, aby z něj mohl dělat umění“ -  a měl pravdu. Dříve mě také moc bavilo cestování na tréninky do zahraničí, na soutěže a možnost poznat díky tanci skoro celou Evropu. 

  1. co je váš největší motor?

K: Největší motorem pro mě je radost z tance. Dříve to však více bylo umístění na taneční soutěži. Další motorem bylo a je pochvala od našich trenérů Marka Kosateho a Puliny Glazik z Polska. Vždy jsem měla motivaci přijet na lekce a ukázat, že jsem vše, co mi říkali na lekcích, natrénovala. Měla bych výčitky, kdyby tomu tak nebylo. A to byl pro mě asi největší hnací motor kupředu a motivovalo mě to k tvrdému tréninku.

V: Mojí hlavní motivací je, že mne to stále strašně baví. Dříve to byly do podstatné míry vytyčené cíle, které jsem si stále nosil před očima, ale nyní se to přeměnilo na motivaci čistě ze zážitku z tréninku. 

  1. Jaký byl váš největší zážitek na WDC soutěží? 

K: Největší zážitek pro mě je asi celý Blackpoolský festival. Ta atmosféra, živá hudba a všechno okolo. Mrazivý pocit mám vždy jako divák při standing ovation po soutěži profíků, nebo když se s aktivní soutěžní kariérou loučil nějaký úžasný pár. 

V: Pro mne jednoznačně mistrovství Evropy profesionálů v showdance. Jeho umocnění bylo do podstatné části způsobeno tím, že se odehrávalo v Karlových Varech a byli u toho přítomni mnozí naši kolegové. Protože tato soutěž byla jedním z vrcholů naší kariéry, poctivě jsme se na ni připravovali. Bylo tak velmi milým překvapením probojování se do finále a výsledné 5.místo.

  1. V kolika letech jste začali tančit? 

K: Jak jsem již říkala, začala jsem až po tanečních kurzech pro mládež. Tedy v 17 letech. Taneční průpravu jsem měla od malička z baletu.

V: Ve 12 letech.

  1. Kde jste se potkali vy dva a jak dlouho spolu tančíte? 

K: S Vítkem jsme se znali ze soutěží. Když Vítek hledal novou taneční partnerku, měli jsme oba již Mka. Nejprve jsem Vítka odmítla a skoro odletěl za jinou do Ameriky. Ale rozmyslela jsem si to včas a spolu jsme začali tančit tuším v září 2006.

V: Potkali jsem se na tréninku, kdy jsme každý tančili ještě s jiným partnerem. Moje partnerka si chtěla přečíst nové vydání časopisu „Dance Time“ (který vydával Kristýnin taneční partner) a tak řekla památnou větu: „Vítku, běž si zatrénovat s Kristýnou, já si jdu číst“. A tak ona četla a my jsme začali spolu tančit a tančíme již více než 14 let.

  1. Jak dlouho se na jednu soutěž připravujete?

K: Nyní již nejsme tak soutěžně aktivní. Člověk se v určité době přehoupne do jiné životní etapy. Zvyklí jsme však byli se celoročně připravovat na soutěže. V roce bylo jen malinko dnů, ve kterých jsme netrénovali. I teď se neustále udržujeme v taneční kondici a čekáme na nějakou soutěž WDC. 

V:  Dříve jsme měli velmi intenzivní program – tréninky 7 krát týdně po 3 hodinách. Takže přípravala byla v zásadě kontinuální. Nyní jsou to většinou 2 měsíce.

  1.  Jaké jsou vaše plány do budoucna?

K: Naše plány? Budovat klub, rozvíjet kurzy pro děti, pořádat soutěže a určitě nikdy nepřestat tančit.

V: Těšíme se na Blackpool 2022 a rádi bychom absolvovali ME American Smooth.

  1.  Váš oblíbený trenér a země, kam rádi jezdíte?

Pochopitelně nejraději jezdíme do Polska za našimi trenéry- 3x mistry světa a několika násobnými vítězi Blackpoolu- Markem Kosatym a Paulinou Glazik. Lekce jsou pro nás svátek a moc si je užíváme. Právě se chystáme na “polský výlet” teď v květnu i s jedním naším svěřencem.

  1.  Co pro vás znamená, že reprezentujete ČR? Jak to vnímáte? 

K: Nikdy jsem reprezentaci moc nevnímala. Vždy jsem chtěla na soutěži zatančit svoje maximum a splnit nějaký tréninkový úkol.

V: Je to čest a vrchol naší kariéry.

Oběma Vám děkujeme a přejeme mnoho úspěchů a hlavně zážitků a prožitků z tance a soutěží.